Skip to content

420 Valley WayBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block400.06
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,550
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
55%
Improvement Value:$121,100
45%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,015+5.2%
2024$6,668+3.5%
2023$6,442+1.3%
2022$6,361+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 15329, Page 722

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11647, Page 795

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10904, Page 1705

Property Built

Built

Year Built: 1969