Skip to content

431 Valley WayBrick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block400.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2612
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
38%
Improvement Value:$244,900
62%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,247+5.2%
2024$9,739+3.5%
2023$9,410+1.3%
2022$9,291+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 10204, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1984