Skip to content

409 Stoney Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 28, 1994

Property Information

Block400.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,317
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
45%
Improvement Value:$182,900
55%
Total Assessment$332,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+5.2%
2024$8,156+3.5%
2023$7,880+1.3%
2022$7,780+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960