Skip to content

441 Winding WayBrick, NJ 08723

Built 1969

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 5, 2022

Property Information

Block400.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1872
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,872
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
49%
Improvement Value:$158,200
51%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,971+5.2%
2024$7,576+3.5%
2023$7,320+1.3%
2022$7,227+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,872DeedBook 19035, Page 1232Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 16853, Page 1994Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$169,450
DeedBook 5732, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1969