Skip to content

433 Arc LaneBrick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block400.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2208
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,208
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
46%
Improvement Value:$181,000
54%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+5.2%
2024$8,173+3.5%
2023$7,896+1.3%
2022$7,797+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft2,208DeedBook 19254, Page 1022Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12863, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1965