Skip to content

517 Birch Bark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block400.10
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page34.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,440
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,800
43%
Improvement Value:$199,900
57%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059+5.2%
2024$8,610+3.5%
2023$8,319+1.3%
2022$8,213+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,440DeedBook 19982, Page 159Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10320, Page 1975

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5185, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1979