Skip to content

371 Route 35 NorthMantoloking, NJ 08738

Built 2000

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block40
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-P 1762
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,762
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
55%
Improvement Value:$213,400
45%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,365+5.2%
2024$11,752+3.5%
2023$11,355+1.3%
2022$11,211+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000
DeedBook 11450, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5677, Page 776