Skip to content

391 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1989

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block40
Lot2.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 2617
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,617
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,900
41%
Improvement Value:$380,500
59%
Total Assessment$640,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,542+5.2%
2024$15,722+3.5%
2023$15,190+1.3%
2022$14,998+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft2,617DeedBook 18188, Page 9Recorded12/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1989