Skip to content

373 Route 35 So.Mantoloking, NJ 08738

Built 1989

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block41
Lot2.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class20
Description3SF2G-P 2 4566
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,566
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,400
54%
Improvement Value:$600,200
46%
Total Assessment$1,300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,594+5.2%
2024$31,930+3.5%
2023$30,850+1.3%
2022$30,460+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000
Sq Ft4,566DeedBook 19107, Page 636Recorded7/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 15456, Page 438

Property Sale

SaleMulti
$970,000
DeedBook 10259, Page 189

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5761, Page 624

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5300, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1989