Skip to content

2 Bel Air Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1964

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block42.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,614
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,600
77%
Improvement Value:$119,400
23%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,406+5.2%
2024$12,741+3.5%
2023$12,311+1.3%
2022$12,155+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5468, Page 580

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5234, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1964