Skip to content

5 Bel Air Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1952

Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block42.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,120
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,100
87%
Improvement Value:$74,000
13%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,889+5.3%
2024$14,139+3.6%
2023$13,652+1.3%
2022$13,476+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952