Skip to content

7 Bel Air Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block42.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,100
71%
Improvement Value:$208,500
29%
Total Assessment$720,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,613+5.2%
2024$17,691+28.1%
2023$13,812+1.3%
2022$13,637+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952