Skip to content

204 Easy St.Mantoloking, NJ 08738

Built 1986

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block42.03
Lot1.01
QualifierC204
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class37
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,587
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,300
68%
Improvement Value:$159,100
32%
Total Assessment$498,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,874+5.2%
2024$12,236+3.5%
2023$11,822+1.3%
2022$11,673+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,400
DeedBook 5594, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1986