Skip to content

310 Easy St.Mantoloking, NJ 08738

Built 1986

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 14, 2010

Property Information

Block42.03
Lot1.01
QualifierC310
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class37
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,587
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
59%
Improvement Value:$160,100
41%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+5.2%
2024$9,675+3.5%
2023$9,348+1.3%
2022$9,230+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 14623, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1986