Skip to content

1 Cuttyhunk Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2025

Property Information

Block42.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,744
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,200
73%
Improvement Value:$147,500
27%
Total Assessment$541,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,992+5.2%
2024$13,299+3.5%
2023$12,849+1.3%
2022$12,687+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960