Skip to content

10 Cuttyhunk Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1965

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 2, 2003

Property Information

Block42.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,080
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,700
71%
Improvement Value:$209,300
29%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,494+5.2%
2024$17,578+3.5%
2023$16,984+1.3%
2022$16,769+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 11816, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1965