Skip to content

14 Ocean Front Terr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2014

Last Sale Price
$3,785,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block42.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class19
Description3SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,840
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,239,800
69%
Improvement Value:$560,700
31%
Total Assessment$1,800,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,507+5.2%
2024$44,202+3.5%
2023$42,708+14.4%
2022$37,327+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,785,000
Sq Ft3,840DeedBook 19695, Page 1Recorded5/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,875,000
DeedBook 13415, Page 1113