Skip to content

8 Cuttyhunk Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1953

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block42.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,448
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,700
82%
Improvement Value:$108,500
18%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,891+5.8%
2024$15,025+3.5%
2023$14,517+1.3%
2022$14,333+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 17186, Page 1868Recorded7/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953