Skip to content

13 Falls Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1995

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block42.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,332
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,250,000
84%
Improvement Value:$230,100
16%
Total Assessment$1,480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,231+5.2%
2024$36,336+3.5%
2023$35,108+1.3%
2022$34,664+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000
DeedBook 15344, Page 1359

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 14782, Page 1076

Property Sale

Sale
$638,000
DeedBook 5277, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5152, Page 183