Skip to content

2 Falls Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
May 16, 1980

Property Information

Block42.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,674
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
71%
Improvement Value:$170,900
29%
Total Assessment$589,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,237+5.2%
2024$14,482+3.5%
2023$13,992+1.3%
2022$13,815+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3920, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1970