Skip to content

5 Falls Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1980

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 10, 1999

Property Information

Block42.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,732
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,100
76%
Improvement Value:$162,400
24%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,172+5.3%
2024$16,309+1.9%
2023$15,999+1.3%
2022$15,797+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5761, Page 60

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4907, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1980