Skip to content

341 S. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2013

Last Sale Price
$1,399,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block43.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
DescriptionA2SF2G-P 3059
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,059
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,400
38%
Improvement Value:$357,000
62%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,940+5.2%
2024$14,200+3.5%
2023$13,720+1.3%
2022$13,546+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,399,000

From:

To:

Sq Ft3,059DeedBook 16544, Page 591Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft3,059DeedBook 16006, Page 644Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14906, Page 918