Skip to content

349 S. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1945

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block43.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,917
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$531,300
76%
Improvement Value:$167,700
24%
Total Assessment$699,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,055+5.2%
2024$17,160+3.5%
2023$16,580+1.3%
2022$16,371+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 15185, Page 1103

Property Sale

Sale
$472,000
DeedBook 10257, Page 1502

Property Built

Built

Year Built: 1945