Skip to content

353 S. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2012

Property Information

Block43.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,961
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,000
60%
Improvement Value:$318,300
40%
Total Assessment$793,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,491+5.2%
2024$19,476+3.5%
2023$18,817+1.3%
2022$18,579+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955