Skip to content

309 S. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block43.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
72%
Improvement Value:$171,600
28%
Total Assessment$612,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,831+5.2%
2024$15,047+3.5%
2023$14,538+1.3%
2022$14,354+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960