Skip to content

310 N. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block43.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,548
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
67%
Improvement Value:$217,400
33%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,014+5.2%
2024$16,171+3.5%
2023$15,624+1.3%
2022$15,427+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,129,000
DeedBook 13019, Page 1510

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 11585, Page 1717

Property Built

Built

Year Built: 1962