Skip to content

309 N. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 2017

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 5, 2002

Property Information

Block43.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,067
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
80%
Improvement Value:$109,800
20%
Total Assessment$551,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,235+5.2%
2024$13,530+3.5%
2023$13,072+1.3%
2022$12,907+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 10938, Page 1804

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5526, Page 837