Skip to content

315 N. Bay Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1965

Last Sale Price
$993,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block43.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,929
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,500
74%
Improvement Value:$155,800
26%
Total Assessment$598,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,454+5.2%
2024$14,688+3.5%
2023$14,192+1.3%
2022$14,012+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$993,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 18058, Page 1870Recorded9/17/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5117, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1965