Skip to content

306 Cove DrMantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block43.06
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$588,000
72%
Improvement Value:$228,400
28%
Total Assessment$816,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,088+5.2%
2024$20,043+3.5%
2023$19,365+1.3%
2022$19,120+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,650,000
Sq Ft2,744DeedBook 18779, Page 856Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,368DeedBook 16230, Page 1064Recorded11/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968