Skip to content

310 Cove DrMantoloking, NJ 08738

Built 1972

Last Sale Price
$242,900
Last Sale Date
Feb 21, 1997

Property Information

Block43.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,400
71%
Improvement Value:$205,800
29%
Total Assessment$709,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,319+5.2%
2024$17,411+3.5%
2023$16,822+1.3%
2022$16,609+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$242,900
DeedBook 5449, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1972