Skip to content

323 Tide Pond RdMantoloking, NJ 08738

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2005

Property Information

Block43.06
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,876
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,600
74%
Improvement Value:$213,800
26%
Total Assessment$822,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,243+5.2%
2024$20,190+3.5%
2023$19,507+1.3%
2022$19,261+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5472, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1974