Skip to content

329 Tide Pond RdMantoloking, NJ 08738

Built 1966

Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block43.06
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$651,400
77%
Improvement Value:$196,800
23%
Total Assessment$848,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,909+5.2%
2024$20,823+3.5%
2023$20,119+1.3%
2022$19,865+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966