Skip to content

307 Bay Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block43.06
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,620
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
68%
Improvement Value:$127,800
32%
Total Assessment$400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,355+5.2%
2024$9,842+3.5%
2023$9,509+1.3%
2022$9,389+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954