Skip to content

311 Bay Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1954

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 26, 1997

Property Information

Block43.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage938
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,100
81%
Improvement Value:$62,600
19%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+5.2%
2024$8,241+3.9%
2023$7,934+1.3%
2022$7,834+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5456, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1954