Skip to content

315 Tide Pond Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1980

Last Sale Price
$1,965,000
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block43.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,147
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,200
57%
Improvement Value:$304,300
43%
Total Assessment$713,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,430+20.4%
2024$15,307+3.5%
2023$14,789+1.3%
2022$14,602-1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,965,000
Sq Ft3,147DeedBook 19856, Page 1645Recorded11/22/2024

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 16711, Page 1517Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980