Skip to content

6 Caspian Sea DrMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block43.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,350
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,100
68%
Improvement Value:$245,000
32%
Total Assessment$757,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,556+5.2%
2024$18,587+23.4%
2023$15,057+1.3%
2022$14,867+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5519, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1971