Skip to content

192 Helm RdMantoloking, NJ 08738

Built 2014

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2009

Property Information

Block44.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,195
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$808,800
63%
Improvement Value:$473,700
37%
Total Assessment$1,282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,127+5.2%
2024$31,485+3.5%
2023$30,421+1.3%
2022$30,036+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 14383, Page 1624

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 11122, Page 64