Skip to content

207 Helm RdMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block44.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G-P 3090
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,090
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$600,000
70%
Improvement Value:$257,100
30%
Total Assessment$857,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,139+5.2%
2024$21,042+3.5%
2023$20,330+1.3%
2022$20,073+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,850,000
Sq Ft3,090DeedBook 20146, Page 1645Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft3,046DeedBook 15988, Page 1101Recorded1/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970