Skip to content

212 Helm Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block44.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,361
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$657,100
73%
Improvement Value:$239,400
27%
Total Assessment$896,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,157+5.2%
2024$22,009+3.5%
2023$21,265+1.3%
2022$20,996+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000
Sq Ft2,361DeedBook 18750, Page 1751Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 10038, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1968