Skip to content

310 Bay LaneMantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$1,460,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block44.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,172
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
59%
Improvement Value:$343,900
41%
Total Assessment$843,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,798+5.2%
2024$20,718+7.8%
2023$19,227+1.3%
2022$18,984+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,460,000
Sq Ft3,172DeedBook 18168, Page 1423Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,172DeedBook 15714, Page 1852Recorded12/24/2013

Property Built

Built

Year Built: 1970