Skip to content

203 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block44.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 3906
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,906
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$661,500
63%
Improvement Value:$390,000
37%
Total Assessment$1,051,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,160+5.2%
2024$25,814+3.5%
2023$24,942+1.3%
2022$24,626+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 12772, Page 942

Property Sale

Sale
$339,821
DeedBook 5440, Page 517

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 4828, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1971