Skip to content

207 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block44.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF2G-P 2764
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,764
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,500
75%
Improvement Value:$216,900
25%
Total Assessment$867,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,405+5.2%
2024$21,295+3.5%
2023$20,575+1.3%
2022$20,315+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,550,000
Sq Ft2,764DeedBook 19201, Page 235Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 11038, Page 1474

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5152, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1971