Skip to content

215 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block44.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
DescriptionA-1SF-P 3371
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,371
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,700
66%
Improvement Value:$340,300
34%
Total Assessment$990,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,572+5.2%
2024$24,305+9.8%
2023$22,143+1.3%
2022$21,863+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft3,371DeedBook 18823, Page 686Recorded12/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971