Skip to content

220 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 2014

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block44.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class19
Description2SF2G-P 4068
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage4,068
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$651,600
54%
Improvement Value:$561,500
46%
Total Assessment$1,213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,334+5.2%
2024$29,782+3.5%
2023$28,775+1.3%
2022$28,411+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 15244, Page 1804

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 4989, Page 595