Skip to content

204 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1,540,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block44.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
DescriptionA-1SF2G-P 2441
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,441
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,300
72%
Improvement Value:$220,100
28%
Total Assessment$799,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,649+5.2%
2024$19,625+3.5%
2023$18,962+1.3%
2022$18,722+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,540,000
Sq Ft2,441DeedBook 18350, Page 1270Recorded3/5/2021

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 15546, Page 215

Property Sale

Sale
$686,500
DeedBook 10802, Page 500

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 3793, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1971