Skip to content

200 Buccaneer WayMantoloking, NJ 08738

Built 1976

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block44.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,233
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
72%
Improvement Value:$233,300
28%
Total Assessment$833,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,524+5.2%
2024$20,458+11.2%
2023$18,402+1.3%
2022$18,169+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,233DeedBook 15688, Page 408Recorded11/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1976