Skip to content

199 Valhalla DrMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block44.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,842
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$683,100
67%
Improvement Value:$336,400
33%
Total Assessment$1,019,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,334+5.2%
2024$25,029+3.3%
2023$24,221+1.3%
2022$23,914+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,495,000
DeedBook 14056, Page 1683

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 11279, Page 1013

Property Built

Built

Year Built: 1971