Skip to content

211 Valhalla DrMantoloking, NJ 08738

Built 1971

Last Sale Date
Dec 29, 2012

Property Information

Block44.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G-P 3057
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,057
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,700
67%
Improvement Value:$322,200
33%
Total Assessment$971,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,104+5.2%
2024$23,860+3.5%
2023$23,053+1.3%
2022$22,762+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15420, Page 660

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5081, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1971