Skip to content

272 Dutchmans Point Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1990

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block44.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class20
Description2SF2G-P 3796
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,796
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$991,700
57%
Improvement Value:$763,000
43%
Total Assessment$1,754,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,324+5.2%
2024$43,078+8.4%
2023$39,733+1.3%
2022$39,231+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000

From:

To:

Sq Ft3,796DeedBook 17149, Page 560Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 10717, Page 136

Property Sale

Sale
$754,000
DeedBook 5584, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1990