Skip to content

316 Dutchmans Point Rd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1968

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block44.05
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.3

Building Details

Building Class10
DescriptionDOCK
Dwellings0
ZoningR75
Sq Footage2,718
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,077,800
98%
Improvement Value:$20,100
2%
Total Assessment$1,097,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,359-20.4%
2024$35,605+3.5%
2023$34,401+1.3%
2022$33,966+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
Sq Ft2,718DeedBook 17943, Page 1081Recorded6/30/2020

Property Sale

Sale
$1,335,000
Sq Ft2,718DeedBook 17600, Page 707Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968